اعضای هیات علمی

بازگشت

طرح درس

آدرس ایمیل:

m.honarmand@scu.ac.ir

مرتبة علمی:  استاد

نام و نام خانوادگی استاد:

مهناز مهرابی زاده هنرمند

نیمسال تحصیلی: دوم

گروه: روان شناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

تعداد واحد:  2

نام درس: روانشناسی شخصیت

دورة تحصیلی:  دکتری

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: این درس یک درس نظری و الزامی دانشجویان دوره دکتری رواشناسی است.

هدف کلی:

فراگیری و استفاده از دیدگاه های مختلف و نظریه های شخصیت و چگونگی شکل گیری نظریه ها در این خصوص. مقایسه تطبیقی نظریه های مختلف نظریه پردازان شخصیت و آگاهی از کاربرد نظریه های شخصیت در زندگی روزمره

اهداف یادگیری:

دانشجویان پس از پایان دوره بایستی:

1- با نظریه های مختلف شخصیت آشنا شوند.

2- تاریخچه شکل گیری نظریه ها را فرا گرفته باشند.

3- قادر به مقایسه نظریه های مختلف باشند.

4- از کاربرد نظریه های شخصیت در خصوص تشخیص، مداخله و درمان اطلاع داشته باشند.

5- از کاربرد نظریه های شخصیت برای درس هایی چون آسیب شناسی روانی، تفاوت های فردی، انگیزش و هیجان آگاه باشند.

رفتار ورودی:

دانشجویانی که این درس را در نیمسال دوم می گیرند لازم است:

1- آگاهی از روش شناسی پژوهش در شخصیت

2- آگاهی از عوامل اجتماعی- زیستی در شکل گیری شخصیت

3- آگاهی از معنی لغوی اصلاح شخصیت

4- آگاهی از ضرورت و قایده مطالعه روانشناسی شخصیت داشته باشند.

مواد و امکانات آموزشی:

1- کتاب معرفی شده

2- لب تاب

3- ویدئو پروژکتور

4- پاورپوینت

روش تدریس:

1- روش توضیحی

2- بحث های کلاسی

3- پرسش و پاسخ

وظایف دانشجو:

1- حضور مستمر فعال در کلاس درس

2- مشارکت فعال در بحث های کلاس

3- ارایه کنفرانس تعیین شده توسط استاد

4- شرکت در امتحان تشریحی

شیوه آزمون و ارزیابی:

1- امتحان تشریحی ازکتاب نظریه های شخصیت، تألیف جس فیست، گریگوری جی. فیست و تای آن رابرتس، ترجمه یحیی سیدمحمدی

2- نمره از ارایه کنفرانس های کلاسی

3- نمره از کیفیت پاورپوینت های تهیه شده

4- نمره از شرکت فعال در کلاس

منابع درس:

1- کتاب نظریه های شخصیت، تألیف جس فیست، گریگوری جی. فیست و تای آن رابرتس، ترجمه یحیی سیدمحمدی

2- نظریه های شخصیت، تألیف دوان پی. شولتز و سیدنی آلن شولتز، ترجمه یحی سید محمدی

3- نظریه های شخصیت، تألیف ریچارد رایکمن ترجمه مهرداد فیروز بخت

4-

Handbook of Personality: Theory and Research, Third Edition. Edited by. Oliver P. John, Richard W. Robins & Lawrence A. Pervin, The Guilford Press

 



هفتة یکم

(5/11/98 تا 11/11/98)

پیش درآمدی بر مدل های نظریه های شخصیت و تعریف شخصیت از دیدگاه مکاتب مختلف

هفتة دوم

(12/11/98 تا 18/11/98)

توضیح نظریه های روان پویشی: نظریه فروید

بحث پیرامون سطوح زندگی روانی، حوزه های عمل ذهن، پویش های شخصیت، مکانیزم های دفاعی، مراحل رشد، کاربردهای نظریه روان کاوی و پژوهش های مربوط

هفتة سوم

(19/11/98 تا 25/11/98)

توضیح نظریه های روان پویشی: نظریه روانشناسی فرد نگر آدلر

درآمدی بر نظریه آدلر، تلاش برای موفقیت یا برتری، برداشت های ذهنی، وحدت یکپارچگی شخصیت، علاقه اجتماعی، سبک زندگی، رشد بهنجار و کاربردهای روان شناسی فردنگر

هفتة چهارم

(26/11/98 تا 2/12/98)

توضیح و بحث در خصوص نظریه روانشناسی تحلیلی یونگ

سطوح روان، پویش های شخصیت، تیپ های روانشناختی، رشد شخصیت، روش های تحقیق یونگ و پژوهش های مربوط

هفتة پنجم

(3/12/98 تا 9/12/98)

توضیح نظریه روابط شئ ملانی کلین

درآمدی بر نظریه روابط شئ، مواضع، مکانیزم های دفاعی، دیدگاه های جدیدتر درباره روابط شئ، روان درمانی و پژوهش های مربوط

هفتة ششم

(10/12/98 تا 16/12/98)

توضیح نظریه روان کاوی اجتماعی کارن هورنای

درآمدی بر نظریه روان کاوی اجتماعی، خصومت بنیاد و اضطراب بنیادی، سایق های اجباری، تعارض های درون روانی، روانشناسی زنانه، روان درمانی و پژوهش های مربوط

هفتة هفتم

(17/12/98 تا 23/12/98)

توضیح با نظریه های روان کاوی انسان گر، بحث پیرامون نظریه اریک فروم، فرض های اساسی فروم، نیازهای انسان، فشار آزادی، جهت گیری منش، اختلالات شخصیت، روش تحققی فروم و پژوهش های مربوط

هفتة هشتم

(24/12/98 تا 29/12/98)

توضیح نظریه های پسا فرویدی: بحث پیرامون نظریه اریک اریکسون، خود در نظریه پسا فرویدی، مراحل رشد روانی- اجتماعی، چرخه زندگی، روش های تحقیق اریکسون، پژوهش های مربوط و انتقاد از اریکسون

هفتة نهم

(16/1/99 تا 22/1/99)

توضیح نظریه های انسان گرا/ وجودی: بحث پیرامون نظریه کل نگر- پویشی آبراهام اچ مزلو

نظر مزلو درباره انگیزش، سلسله مراتب نیازها، خودشکوفایی و پژوهش های مربوط

هفتة دهم

(23/1/99 تا 29/1/99)

توضیح نظریه فرد مدار کارل راجرز

بحث پیرامون نظریه فرد مدار، فرض های اساسی، خود و خودشکوفایی، موانعی بر سر راه سلامت، روان درمانی و پژوهش های مربوط

هفتة یازدهم

(30/1/99 تا 5/2/99)

توضیح روان شناسی وجودی: روانشناسی وجودی رولومی

بحث پیرامون پیشینه وجود نگری، اضطراب، گناه، قصد مندی، مراقبت، عشق و خواست، آزادی سرنوشت، قدرت اساطیر، آسیب روانی، روان درمانی و پژوهش های مربوط

هفتة دوازدهم

(6/2/98 تا 12/2/98)

توضیح روانشناسی فردی: روانشناسی فردی گوردون آلپورث بحث پیرامون رویکرد آلپورت به شخصیت، ساختار شخصیت، نفس، انگیزش، بررسی فرد، پژوهش های مربوط و انتقاد از آلپورت

هفتة سیزدهم

(13/2/99 تا 19/2/99)

بحث پیرامون نظریه صفت پنج عاملی رابرت آر. مک کری و پل تی کاستا

بحث پیرامون نظریه عاملی زیستی هانس جی آیزنگ

بحث پیرامون نظریه تکاملی شخصیت

هفتة چهاردهم

(20/2/99 تا 26/2/99)

توضیح نظریه اجتماعی- شناختی آلبرت بندورا

بحث پیرامون یادگیری، عاملیت انسان، کارایی شخصی، خود تنظیمی، رفتار کژکار، خود تنظیمی از طریق عاملیت اخلاقی، پژوهش های مربوط وانتقاد از بندورا

هفتة پانزدهم

(27/2/99 تا 2/3/99)

توضیح نظریه یادیگری شناختی- اجتماعی جولین رانز و التر میشل

بحث پیرامون درآمدی بر نظریه یادگیری اجتماعی راتر، پیش بین های رفتار خاص، پیش بین های رفتارهای کلی، فرمول پیش بینی کلی، رفتار ناسازگارانه، روان درمانی. درآمدی بر نظریه شخصیت میشل، پیشینه نظام شخصیت شناختی- اجتماعی، نظام شخصیت شناختی- عاظفی و پژوهش های مربوط

هفتة شانزدهم

(3/3/99 تا 9/3/99)

توضیح نظریه میان فردی هاری استک سالیوان

بحث پیرامون تنش ها، پویش ها، شخصیت بخشی ها، سطوح شناخت، مراحل رشد، اختلالات روانی، روان درمانی، پژوهش های مربوط و انتقاد از نظریه میان فردی